Már idén életbe lép az a rendelet, amely szerint az iskolákban a diákok pénzzel is megoldhatják egy-egy vizsga megszerzését. A Magyarországi Gazdag Szülők Országos Egyesülete mai bejelentése szerint a tanulók ezentúl nem csak független vizsgabizottságot igényelhetnek, ha nem tetszik nekik az évvégi jegyük egy-egy tárgyból, de fizethetnek is azért, hogy ötöst kapjanak.
Az egyesület szerint gyakori, hogy a rossz magaviselete miatt adnak egyest egy tanulónak, ilyenkor pedig a szülő és az iskola között konfliktus alakulhat ki. „Erre eddig csak egy megoldás létezett, be kellett menni, és meg kellett verni a tanárokat. De mától aki gazdag, egy borítékkal megoldhatja az egész problémát.” - érvelt az új rendelet mellett az egyesület szóvivője.
Éppen elég megtorlás éri a diákokat órán: volt, aki az órák 12%-ára járt csak be, és ezért röpdolgozatot írattak vele - áll az egyesület közleményében. Az ilyen, és ehhez hasonló illegális fegyelmezési formák végét jelentheti az új rendszer, amelynek keretében 50 ezer forintért elkerülhető a bukás, további 300 ezer forint befizetése pedig automatikusan kitűnő évvégi bizonyítványt jelenthet. A bejelentéssel megszűnik az iskolának az a jogosítványa, hogy megállapítsa a tanuló osztályzatát, vagyis a tanárok kénytelenek lesznek arcra bemondani egy-egy diák évvégi jegyét.
Ha a tanulót az év végén évfolyamismétlésre utasítja a nevelőtestület, a tanuló - kiskorú tanuló esetén a szülő aláírásával - a bizonyítvány átvétele után tizenöt napon belül juttathatja el borítékait a nevelőtestülethez. A tanárok nem akadályozhatják ezt meg akkor sem, ha a diák mindenből megbukik, sőt, be sem jár órákra.
A tanári szakszervezetek egyelőre nem tiltakoznak a döntés ellen, inkább azt számolgatják, mennyivel kevesebb verést kapnak majd ezután, és mennyi jut nekik a pótvizsga-díjakból.